www.utrinski.com.mk
28 април 2017 21:57
Актуелно
Архива
Контакт
Редакција
Маркетинг
Претплата
период од-до
-
21.04.2017, 16:28

ФОТО: Оган проголта три бараки на „Партизански одреди“ во СкопјеНема жртви ни повредени во пожарот што во МВР бил пријавен во 12:30 часот.

ФОТО: Киро Попов


Три напуштени бараки, лоцирани на раскрсницата од булеварите „Октомвриска револуција“ и „Партизански одреди“ во Скопје беа целосно уништени од големиот пожар кој избувна вчера напладне. Станува збор за бараки во кои години наназад беше сместен Институтот за социолошки и политичко-правни истражувања и седиштето на Либералдемократската партија.

Од Министерството за внатрешни работи велат дека пријавата за пожарот ја примиле во 12:30 часот, но оти увидот ќе започне откако ќе се создадат услови за тоа.

„Пожарот го пријавила совесна граѓанка. Она што можеме во овој момент да го потврдиме е дека во пожарот нема повредени лица и дека како превентивна мерка на безбедност сообраќајот беше пренасочен“, велат од Министерството за внатрешни работи и притоа потврдуваат дека пријавата за големиот пожар ја примиле од граѓанка.Од Бригадата за противпожарна заштита на Град Скопје потврдија дека пожарот е локализиран и дека нема опасност од негово натамошно ширење. Во гаснењето на пожарот учествувале 30 пожарникари, а помогнале и екипи на Јавното претпријатие „Водовод и канализација“.

За последиците од пожарот се огласи и Општина Карпош. Општината изразува искрено жалење за пожарот што избувна на нејзина територија, а во кој изгоре поранешниот Завод за урбанизам и архитектура на Скопје, (ЗУАС) кој е во стечај.

„Со ова заминува дел од историјата на Град Скопје, макети од значајни објекти, проекти и урбанистички планови. Симптоматично е што пожарот многу брзо се ширеше и затоа Општина Карпош бара од Министерството за внатрешни работи, службата за Противпожарна заштита да направи темелна истрага за причините за пожарот“, велат од Општина Карпош. (Љ.С.)


Статијата е прочитана 933 пати.


Испрати коментар
Горат бараките карши Педагошка
Ученик нападнал наставник во училиште во Гостиварско

Електронско издание

Денот низ фотографии
 
Најнови вести
23°СкопјеВреме
Облачно
Пет28
Саб22
Нед16
Пон21
Вто23
Сре23
Чет24
Пет22
Саб23
Нед23
НајчитаниНајкоментирани

Зекири: Дел од толпата имаше радиостаници и оружје
Мост излегува од хрватската влада
Даночната реформа на Трамп е осудена на неуспех
     Site Meter   
период од-до
-
Редакција ул. "Васил Ѓоргов" бр.16, четврти кат Тел. 3236 900
Факс. 3236 901
E-mail: contact@utrinski.com.mk
МАРКЕТИНГ