www.utrinski.com.mk
28 април 2017 21:56
Актуелно
Архива
Контакт
Редакција
Маркетинг
Претплата
период од-до
-
21.04.2017, 14:11

Во Брисел со „Дениција“

Театарската кореодрама работена според поемата на Петре М. Андреевски ќе биде изведена на фестивалот „Балкан трафик“

Театарската кореодрама „Дениција“, работена според истоимената поема на Петре М. Андреевски, ќе биде изведена во недела во Брисел, во рамки на фестивалот „Балкан трафик“ во познатиот театар-кабаре „Ос а Моел“. Станува збор за европска премиера на копродукција помеѓу Народниот театар од Охрид и парискиот театар „Иси е ла“.Претставата е најавена на интернет-страницата на бриселскиот фестивал, како „љубовен Молотов коктел од Македонија“ и како што напоменуваат од Народниот театар од Охрид, „предизвикува голем интерес кај публиката. https://www.osamoelle.be/nos-spectacles/barnab%C3%A9

Театарско-поетскиот чин „Дениција“ е авторски сон на Константин Плевнеш, режисер и композитор на оригиналната музика, а во него настапуваат актерите Рубенс Муратовски и Димитрина Мицкоска како и балерината Саша Ефтимова од Македонската опера и балет. Сценографијата е на Валентин Светозарев, костимите на Марија Пупучевска, уметнички соработник е Флориан Габер од Париз. Видеоартот е на Милчо Узунов, а ликовниот уметник Сергеј Андреевски е автор на серијалот на слики инспирирани од Дениција.

Статијата е прочитана 332 пати.


Испрати коментар
„Травијата“ со Ана Дурловски за отворање на 45. Мајски оперски вечери
Отворена постхумна изложба на Нове Франговски
Концерти на Миха Погачник за интеграција во ЕУ
Успешна изведба на „Дениција“ во Брисел
Светскиот ден на книгата и авторското право одбележан во НУБ „Св. Климент Охридски“
„Плакати“ од Михајло Арсовски на изложба во МСУ
Харлан - „Кјубрик најмногу се интересираше за политиката“
Фестивалот на монодрама Битола од 5 до 9 мај
И „Лолита“ на Скопje филм фестивал
Екипата на „Ах, љубов моја“ се поклони во „Милениум“
Светот се' уште е „гладен за книги“
Личната драма „Реквием за госпоѓа Ј“ го отвори 20. Скопски филмски фестивал
Александар Поповски во жири за 62. „Стеријно позорје“
Во Охрид почна снимањето на играниот филм „Дедо и внук“
„Европејци“ – на сцените во Тетово и Скопје
МОБ на „Средба на балетски уметници од поранешна Југославија“
Родниот Штип го чествуваше Ацо Шопов
Дела од „Михајлово“ на изложба во Прилеп
„Ах, љубов моја“ премиерно на Скопски фестивал
Предавања на Јордан Плевнеш на Сорбона
Конференцијата „Книжевноста и Библијата“ во МАНУ
Алаѓозовски на меѓународната конференција „Културата меѓу параграфите“

Електронско издание

Денот низ фотографии
 
Најнови вести
23°СкопјеВреме
Облачно
Пет28
Саб22
Нед16
Пон21
Вто23
Сре23
Чет24
Пет22
Саб23
Нед23
НајчитаниНајкоментирани

Зекири: Дел од толпата имаше радиостаници и оружје
Мост излегува од хрватската влада
Даночната реформа на Трамп е осудена на неуспех
     Site Meter   
период од-до
-
Редакција ул. "Васил Ѓоргов" бр.16, четврти кат Тел. 3236 900
Факс. 3236 901
E-mail: contact@utrinski.com.mk
МАРКЕТИНГ