www.utrinski.com.mk
19 февруари 2017 17:31
Актуелно
Архива
Контакт
Редакција
Маркетинг
Претплата
период од-до
-
16.02.2017, 15:18

Џамбо Агушев го претстави новиот проект „Таксим дрим“

Македонскиот крал на трубата Џамбо Агушев и неговиот оркестар го претставуваат својот нов проект насловен „Таксим дрим“ (Taksim Dream) во кој како соработник и специјален гостин учествува и легендарниот турски кларинетист Хусну Шенлендиричи.

До соработката дојде на многу спонтан начин - минатото лето, додека оркестарот на Џамбо престојуваше на прекрасниот грчки остров Санторини, Џамбо реши да ја обработи песната на Хусну - „Наз“, посветена на неговата ќерка. Нешто подоцна патиштата на двајцата музичари се вкрстија повторно кога Џамбо отпатува во Истанбул како гостин на новиот проект на Меркан Деде. Таму, тој имаше можност да се запознае и да соработува со синовите на Хусну, но и да ја претстави неговата нова композиција „Таксим дрим“. Песната многу му се допадна на Хусну и тој со задоволство прифати истата да ја сними заедно со Џамбо и неговиот оркестар.

Резултатот од нивната експлозивна енергија и креативност беше неверојатен, а двајцата артисти размислуваат да ја продолжат соработката и со идни проекти. Проектот „Таксим дрим“ воедно ќе биде промовиран и на една од најгледаните телевизии во светот Би-би-си во Лондон.

Статијата е прочитана 544 пати.


Испрати коментар
Масимо Савиќ, евергрин музички блесок
По разводот, Марк Антони вљубен во уште помлада девојка
Лиза Мари Присли пронашла педофилски снимки кај сопругот
Амал и Џорџ Клуни очекуваат момче и девојче
Елена Реи за „Ел мериџ“
Бившиот свршеник на Софија Вергара ги бара замрзнатите ембриони
Скапи влезници за мјузиклот „Тајно моја“ - 1.200 денари во чест на Тоше Проески
Морскиот лав починал од голтнат камен
Харисон Форд со својот авион речиси се судрил со „боинг“
Енија побогата од Адел, а живее со мачки
Ричард Гир горд на својата млада девојка
(ФОТО) Концерт на Калиопи во „Фабрика на култура“ во Загреб
„Вог“ и дава поддршка на првата дама
Невестинска модна вечер - Радоста на невестинскиот избор
Том Хојвирт сака да ја „убие“ Кончита
Златна бубамара - Награда за животно дело за ансамблот „Мањифико“
(ФОТО) Греми - Џенифер Лопез, Адел и Ријана – вистински диви на црвениот тепих
Мјузиклот „Ла Ла Ленд“ освои пет БАФТА награди

Електронско издание

Денот низ фотографии
 
Најнови вести
3°СкопјеВреме
Облачно
Нед5
Пон6
Вто7
Сре11
Чет12
Пет14
Саб9
Нед10
Пон11
Вто11
НајчитаниНајкоментирани

Лавров: НАТО е институција од Студената војна
Грција: Данок на изнајмувањето станови на туристите
Охридско Езеро со ниво под законскиот минимум, кој е виновен?
     Site Meter   
период од-до
-
Редакција ул. "Васил Ѓоргов" бр.16, четврти кат Тел. 3236 900
Факс. 3236 901
E-mail: contact@utrinski.com.mk
МАРКЕТИНГ