www.utrinski.com.mk
19 февруари 2017 17:28
Актуелно
Архива
Контакт
Редакција
Маркетинг
Претплата
период од-до
-
16.02.2017, 14:29
Кот победник на денешните скокови во КорејаПолскиот ски-скокач Мачеј Кот ја забележа втората победа во неговата кариера откако денес беше најуспешен на скокалницата во Пјонгчанг, Јужна Кореја.

Кот со овој триумф ја потврди одличната форма во која се наоѓа за време на скоковите на Далечниот исток.

Тој пред неколку дена во јапонски Сапоро стигна до својата прва победа делејќи го тронот со Петр Превц, а денеска за првпат е сам на врвот.

Далечините што ги оствари Кот од 108,5 и 110,5 беа доволи за вкупно 256,2 бода и 1.место.

На втората позиција се најде вчерашниот победник Стефан Крафт од Австрија со скокови од 106 и 107 метри, додека трет беше Андреас Велингер од Германија кој имаше должини од 99 и 112 метри.

Лидер по првата серија беше Петр Превц со прескокнати 109 метри, но потфрли во втората серија со само 102 метри, доволно на крајот да биде четврти.

Во Генералниот пласман води Штох со 1.280 бода, пред Крафт со 1.220, Норвежанецот Андре Танде има 1.119, Домен Превц 899, Кот 883.
Статијата е прочитана 322 пати.


Испрати коментар
Победи за Вардар и Шкендија
Второ злато за Хиршер на Светското првенство во Сент Мориц
Фени Индустри против Карпош Соколи во финалето на Купот
Голема победа за ракометарите на Вардар против ПИК Сегед
Илчо Ѓорѓиоски едногласно реизбран за претседател на ФФМ
МЗТ Скопје Аеродром последен полуфиналист во Купот
Лазаров и Ристовски дел од триумфот на Барселона над Шафхаузен
Карпош Соколи прв полуфиналист во кошаркарскиот куп
Ибрахимовиќ и Џеко ѕвезди на вечерта во Лига Европа
Лекиќ уште две сезони во ЖРК Вардар
Ѓорѓиоски избран за член на Организацискиот комитет на ФИФА
Одлуката од Лозана за Адеми дури на 17 март
Убедливи победи на Баерн и Реал во првите осминафинални дуели од ЛШ
Крафт победник на ски-сковите во Пјонгчанг
Триумф на Кливленд на гостувањето кај Минесота
ПСЖ убедлив во првото осминафинале против Барселона во ЛШ
Дамјановски четврти на „Мавровскиот меморијал“ и со „А“ норма за ЗОИ во Пјеонгчанг
Симјановска сепак ќе се натпреварува во велеслаломот во Сент Мориц
„Винсенте Калдерон“ домаќин на финалето на шпанскиот куп
Ерни сензационален победник во комбинација на СП во Швајцарија
Ентони го предводеше Њујорк до важна победа над Сан Антонио
Червар - Македонија живее за ракометот

Денот низ фотографии
 
Најнови вести
3°СкопјеВреме
Облачно
Нед5
Пон6
Вто7
Сре11
Чет12
Пет14
Саб9
Нед10
Пон11
Вто11
НајчитаниНајкоментирани

Лавров: НАТО е институција од Студената војна
Грција: Данок на изнајмувањето станови на туристите
Охридско Езеро со ниво под законскиот минимум, кој е виновен?
     Site Meter   
период од-до
-
Редакција ул. "Васил Ѓоргов" бр.16, четврти кат Тел. 3236 900
Факс. 3236 901
E-mail: contact@utrinski.com.mk
МАРКЕТИНГ