www.utrinski.com.mk
19 февруари 2017 17:34
Актуелно
Архива
Контакт
Редакција
Маркетинг
Претплата
период од-до
-
13.02.2017, 17:07
„Фотограметријата во презентација на културното наследство“Југослав Пендиќ од Институтот „Биосенс“ во Нови Сад утре во киносалата на Музејот на Македонија ќе одржи предавање со наслов „Фотограметријата во документацијата и презентацијата на културното наследство“. На предавањето што ќе започне во14:30 часот ќе бидат презентирани методите на фотограметријата и нејзината примена во 3Д-моделирањето на културното наследство што влегува во сферата на етнологијата, историјата на уметност и археологијата.

Ваквиот вид техники во документирањето често се применуваат во светските музеи и претставуваат составен дел од архивите, изложбите и документарните филмови. Преку краток интерактивен курс, гостинот ќе ги демонстрира потенцијалите на овие методи што можат да најдат широка примена во презентацијата на културното наследство во Македонија.
Статијата е прочитана 3191 пати.


Испрати коментар
Симпозиум „Хамлет и Европа –да се биде или не!“
„Златна мечка“ за унгарскиот филм „За телото и душата“
Берово годинешен град на културата
„Кога денот немаше име“ прикажан на Берлинале
Друштвото на писателите на Македонија одбележа 70 години
Денови на иранска кинематографија со Шарам Мокри
„Мачорот во чизми“ во подготовка во Театарот за деца и младинци
Ѓорѓе Јовановиќ во „Захета“ во Варшава
Изложба во Велес на автори со дела и во „Скопје 2014“

Електронско издание

Денот низ фотографии
 
Најнови вести
3°СкопјеВреме
Облачно
Нед5
Пон6
Вто7
Сре11
Чет12
Пет14
Саб9
Нед10
Пон11
Вто11
НајчитаниНајкоментирани

Лавров: НАТО е институција од Студената војна
Грција: Данок на изнајмувањето станови на туристите
Охридско Езеро со ниво под законскиот минимум, кој е виновен?
     Site Meter   
период од-до
-
Редакција ул. "Васил Ѓоргов" бр.16, четврти кат Тел. 3236 900
Факс. 3236 901
E-mail: contact@utrinski.com.mk
МАРКЕТИНГ