www.utrinski.com.mk
23 јуни 2017 08:58
Актуелно
Архива
Контакт
Редакција
Маркетинг
Претплата
период од-до
-
21.04.2017, 16:30

„Не за селфи на воз - вреди да живееш“

„Македонски железници“ почна кампања за подигнување на свеста кај учениците да не се фотографираат на вагони

„Не за селфи на воз - вреди да живееш“, е новата кампања на „Македонски железници“ преку која ќе се подига свеста кај учениците да не се фотографираат на вагоните и со тоа да не си го доведуваат животот во опасност. Поводот за кампањата се неколкуте несреќи што се случија месецов, при што едно момче загина, а две се здобија со сериозни повреди. Акцијата почна со делење флаери во средното училиште „Владо Тасевски“ во скопската населба Аеродром.

„Ќе дејствуваме едукативно кон младите луѓе да го користат возот како превозно средство, а не за качување на покривите и правење фотографии. Има многу поубави места за фотографии во возот и во Македонија каде што можеме да отидеме со воз, да излеземе надвор и да направиме фотографии“, изјави Игор Коруноски, директор на „МЖ Транспорт“.

Од „Железници“ апелираат до младите да бидат внимателни и одговорни, а родителите да им укажат дека не треба да се качуваат на вагоните и возовите во депоата на МЖ и во кругот на станичните места над кои поминува електрична мрежа под висок напон од 25.000 волти.

„Најголем дел од децата, па и возрасните не знаат дека не мораат да ги допрат жиците што се под напон за да ги удри струја. Тие зрачат и создаваат струјно коло што ги зафаќа сите што се на растојание од околу два метри. Значи, доволно е само да се исправиме над вагонот и да се доближиме до водовите, па да не' спржи струја од 25.000 волти“, објаснуваат вработени во „Македонски железници“.

Несреќите што се случија во депото на МЖ во населбата 11 Октомври го запалија алармот во јавноста, кај родителите, надлежните и кај самите деца. Водени од трендот што го зафати целиот регион, тие се качуваат на вагоните, но доближувајќи се до електричниот вод под висок напон, ги удира струја. Во неделата почина 15-годишно момче, а двајца негови врсници се здобија со изгореници од втор и трет степен. (Х.Р.)

Статијата е прочитана 2263 пати.


Испрати коментар
„Свет без граници“ - нов спот на Каролина Гочева
Почина Адам Вест, првиот Бетмен
Цветни букети во канти за отпадоци во Њујорк
Џорџ и Амал Клуни добија близнаци
Денови на шведска храна од 7 до 16 јуни
ВРВНИ ГЛУМЦИ,А НЕМААТ ЗАВРШЕНО НИТУ СРЕДНО УЧИЛИШТЕ
Белград доби нова музичко - светлосна фонтана на плоштадот Славија
Лондон со најскап јавен превоз-155 евра месечно
Пиво се пие се помалку
Пет години од смртта на Стив Џобс
Аријана Гранде и многу музички ѕвезди настапија за жртвите на тероризмот во Манчестер
Билетите за концертот на Стинг од 1.990 до 3.990 денари
Хајди Клум позираше гола и од фотографиите направи книга (фото)
Германски мотоциклист "посеал" илјадници евра на автопат
"Златна палма" во Кан за шведскиот филм "Плоштадот" на Остлунд
Доаѓа Стинг во Скопје
Стогодишнина од раѓањето на Џон Кенеди
Што ќе се случи ако Земјата почне побрзо да се врти?
За само 430.000 долари продаден авионот на Елвис Присли
Научниците конечно открија што ја уништило древната цивилизација Астеките?
Марк Цукерберг конечно дипломира на Харвард
ЧОКОЛАДЕН КОЛАЧ СО ВИШНИ
Том Круз најави втор дел на "Топ Ган"
Таен инвеститор „освојува“ парцели во Црниче
Дрејк со најмногу награди на Billboard Music Awards
Кои ке го наследи Богаството на Принс
Драма на филмскиoт фестивал во Кан
Музичкиот талент Дамјан Димевски освои Гран при на фестивал во Турција
Најбогатите луѓе загубија 35 милијарди долари за еден ден
Кан 2017: Гламурот на црвениот тепих
Антонио Бандерас ќе го глуми ликот на Ламборгини
По трет пат ќе се доделат алтернативни награди за музика
Милион Македонци "висат" на Фејсбук
Синот на легендарниот Војо Стојаноски - Дамјан, го сними првиот видеоспот
Славните U2 со јубилејна турнеја во Америка
необјавните скапи филмови на "Волт Дизни" на удра на хакери
Ѕирнете во најскапата куќа во Беверли Хилс
Младата Мартија со нова песна
Македонката убавина триумфира на Изборот за убавина на Кипар
Пол Макартни ќе глуми во "Пиратите од Карибите"
„Скопје сака птици“ - по повод Светскиот ден на птиците преселници
Португалија надмоќно победи на Евросонгот, Бугарија втора
Британка ќе добие 583 милиони долари од разводот со нафтен магнат
Отворен ден на Машинскиот факултет во Скопје
Шесто издание на „Мариово офф роуд искуство“
Италијанците се најздрава нација на светот, Македонците на 44 место
ри корпорејшн во Скопје на 20 јуни
Се снимаат последните кадри од филмот "Дедо и внук" на Пиперкоски
Јана Бурческа остана без Евровизиско финале, но доби венчален прстен
Јана Бурчевска со „Dance alone" настапува вечерва на Евровизија
Почина познатиот ДЈ Роберт Мајлс
Принцот Хари и неговата идна принцеза веќе не се кријат
Се снима втора сезона на тв серијалот Преспав
Паднаа првите прогнози за Евросонг 2017, Бурчевска настапува в чевтрток
Шпанија најдобрата туристичка дестинација за 2017
Авантуристи се венчаа на Монт Еверест
Дејвид Линч веќе никогаш нема да снима филмови
Легенарниот Ален Делон се збогува од филмот
Адел најплатена британска пејачка
Каролина Гочева судбоносно да кажа во романтичниот Париз
Италијанец се "ожени" сам со себе
Рекорден број алпинисти годинава ќе го освојуваат Монт Еверест
Хотелот „Калифорнија“ од легендарната песна навистина постои, но го чека тужба од „Иглс“
Во Перу 1.459 лица носат имиња од серијалот "Војна на ѕвездите"
Јана Бурческа ја снима разгледницата за Македонија на Евровизија!
Телохранителот на Дијана ја обвинува кралицата Елизабета за нејзината смрт
Принцот Филип, сопругот на кралицата Елизабета се повлекува
Еве што прават денес девојките од Тату
Откриен ветувачки лек за ХИВ
Актерите на "Кум" се собра по 45 години
Северина ја освои американската публика
Почина најстариот човек на светот на 146 години
Бред Пит со прва фотосесија по разводот
Јана Бурческа преставничаката на Евровизија задоволна од првата проба
Моника Белучи - Нов доказ за сексапил
Жизел Бундшен - Враќање на огнената Бразилка
„Демофест 2017“ со богата програма и ѕвезди
Кире Лазаров и Пере - „Нокаут“ на ручек во Барселона
Фолк-фест „Филиграни“ се сели во лето
Елтон Џон во болница поради инфекција
(ФОТО) Концерт - Кога Наум пее, нема одење рано
Џек Николсон го прослави 80. роденден
Ерин Моран почина на 57 години
Македонија влезе во Гинис со шопска салата
Централното греење многу ќе го намали загадувањето во Скопје
Околу 800 ученици „Возеа кон иднината“
(ФОТО) Концерт на Влатко Стефановски и Биг бендот на оркестарот на словенечката армија - Музичко обединување на два темпераменти
Серена Вилијамс по породувањето ќе се врати на теренот
Австрискиот канцелар разнесуваше пици
(ВИДЕО) Грчки „летачки поп“ стана хит на интернет

Електронско издание

Денот низ фотографии
 
Најнови вести
20°СкопјеВреме
Сончево
Пет33
Саб32
Нед33
Пон32
Вто31
Сре33
Чет33
Пет32
Саб32
Нед29
НајчитаниНајкоментирани
 
250 години од раѓањето на таткото на модерниот универзитет
Сугарески ги потврди грешките на автопатите, ЛП бара остри казни
Самит: ЕУ излегува од критичната состојба
     Site Meter   
период од-до
-
Редакција ул. "Васил Ѓоргов" бр.16, четврти кат Тел. 3236 900
Факс. 3236 901
E-mail: contact@utrinski.com.mk
МАРКЕТИНГ