www.utrinski.com.mk
19 февруари 2017 17:29
Актуелно
Архива
Контакт
Редакција
Маркетинг
Претплата
период од-до
-
17.02.2017, 15:41
„Кога денот немаше име“ прикажан на БерлиналеMакедонскиот филм „Кога денот немаше име“ на режисерката Теона Стругар Митевска, на 14 февруари ја имаше светската премиера на 67. „Берлински филмски фестивал“. На проекцијата во Берлин покрај режисерката Стругар Митевска и продуцентката Лабина Митевска, присуствуваа и шесте главни актери-натуршчици: Леон Ристов, Ханис Багашов, Стефан Китановиќ, Игорчо Постолов, Драган Мишевски и Иван Вртев-Шоптрајанов. Филмот, што е во продукција на „Сестри и брат Митевски“, на овој фестивал се прикажа во програмата Панорама Специјал.

Според продуцентката, „приказната во филмот ја носат шест тинејџери, а нивната ноќ на луда забава е одбележана со несреќна посета на тинејџерка проститутка, која се претвора во ненадеен конфликт“.Статијата е прочитана 363 пати.


Испрати коментар
Симпозиум „Хамлет и Европа –да се биде или не!“
„Златна мечка“ за унгарскиот филм „За телото и душата“
Берово годинешен град на културата
Друштвото на писателите на Македонија одбележа 70 години
Денови на иранска кинематографија со Шарам Мокри
„Мачорот во чизми“ во подготовка во Театарот за деца и младинци
Ѓорѓе Јовановиќ во „Захета“ во Варшава
„Фотограметријата во презентација на културното наследство“
Изложба во Велес на автори со дела и во „Скопје 2014“

Електронско издание

Денот низ фотографии
 
Најнови вести
3°СкопјеВреме
Облачно
Нед5
Пон6
Вто7
Сре11
Чет12
Пет14
Саб9
Нед10
Пон11
Вто11
НајчитаниНајкоментирани

Лавров: НАТО е институција од Студената војна
Грција: Данок на изнајмувањето станови на туристите
Охридско Езеро со ниво под законскиот минимум, кој е виновен?
     Site Meter   
период од-до
-
Редакција ул. "Васил Ѓоргов" бр.16, четврти кат Тел. 3236 900
Факс. 3236 901
E-mail: contact@utrinski.com.mk
МАРКЕТИНГ