www.utrinski.com.mk
26 април 2017 02:24
Актуелно
Архива
Контакт
Редакција
Маркетинг
Претплата
период од-до
-
20.04.2017, 17:21

МОБ на „Средба на балетски уметници од поранешна Југославија“

Утре во Љубљана ќе настапат Александра Мијалкова и Васил Чичијашвили

Балетски уметници од Македонската опера и балет (МОБ) од утре во Љубљана учествуваат на дводневната „Средба на балетски уметници од поранешна Југославија“. За денеска е предвидена конференција на балетските раководители на ансамблите од Белград, Загреб, Сплит, Сараево, Марибор, Љубљана и Скопје како и излагање на уметничкиот раководител на балетот на МОБ, Олга Панго. Програмскиот дел се одржува на сцената на Словенското народно гледалишче - Опера и балет.

Утре на програмата е настап на првенците на балетот на МОБ, Александра Мијалкова и Васил Чичијашвили, кои ќе изведат дует од балетот „Клеопатра“, во кореографија на Василиј Медведев од Русија и па де де од балетот „Самсон и Далила“, во кореографија на Роналд Савковиќ. Предвидени се и настапи на балетски уметници од балетските ансамбли од центрите на поранешна Југославија поканети на манифестацијата.

Статијата е прочитана 864 пати.


Испрати коментар
Успешна изведба на „Дениција“ во Брисел
Светскиот ден на книгата и авторското право одбележан во НУБ „Св. Климент Охридски“
„Плакати“ од Михајло Арсовски на изложба во МСУ
Харлан - „Кјубрик најмногу се интересираше за политиката“
Фестивалот на монодрама Битола од 5 до 9 мај
И „Лолита“ на Скопje филм фестивал
Екипата на „Ах, љубов моја“ се поклони во „Милениум“
Светот се' уште е „гладен за книги“
Личната драма „Реквием за госпоѓа Ј“ го отвори 20. Скопски филмски фестивал
Александар Поповски во жири за 62. „Стеријно позорје“
Во Охрид почна снимањето на играниот филм „Дедо и внук“
Во Брисел со „Дениција“
„Европејци“ – на сцените во Тетово и Скопје
Родниот Штип го чествуваше Ацо Шопов
Дела од „Михајлово“ на изложба во Прилеп
„Ах, љубов моја“ премиерно на Скопски фестивал
Предавања на Јордан Плевнеш на Сорбона
Конференцијата „Книжевноста и Библијата“ во МАНУ
Алаѓозовски на меѓународната конференција „Културата меѓу параграфите“

Електронско издание

Денот низ фотографии

Најнови вести
11°СкопјеВреме
Ведро
Сре24
Чет23
Пет24
Саб20
Нед17
Пон20
Вто21
Сре21
Чет20
Пет19
НајчитаниНајкоментирани

Успешна соработка со партнерите од Западен Балкан
Стандард: Иванов ја води Македонија во хаос
Атомска подморница на САД во јужнокорејско пристаниште
     Site Meter   
период од-до
-
Редакција ул. "Васил Ѓоргов" бр.16, четврти кат Тел. 3236 900
Факс. 3236 901
E-mail: contact@utrinski.com.mk
МАРКЕТИНГ