www.utrinski.com.mk
28 април 2017 21:49
Актуелно
Архива
Контакт
Редакција
Маркетинг
Претплата
период од-до
-
19.04.2017, 16:58

Конференцијата „Книжевноста и Библијата“ во МАНУ

Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), во соработка со Балканскиот институт за вера и култура од Скопје, во четврток и петок организира дводневна научна конференција на тема „Книжевноста и Библијата“.

„Целта на конференцијата е да отвори компаративна расправа за односите на релација Светото писмо – книжевноста, како и за начинот на којшто се интерпретираат и се актуализираат познати библиски митови, мотиви, жанрови, стилови и модуси во современото и во средновековното книжевно творештво“, посочија од МАНУ и истакнаа дека на конференцијата ќе земат учество професори од Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ од Скопје, како и гости од Универзитетот „Оксфорд“ од Велика Британија.

Научната конференција, утре со почеток во 10 часот, ќе ја отвори академик Таки Фити, претседател на МАНУ, а уводна реч ќе има академик Катица Ќулавкова, раководител на проектот. Конференцијата се надоврзува на научноистражувачкиот проект „Методи на книжевната херменевтика“ на Одделението за лингвистика и литературна наука при МАНУ.

Статијата е прочитана 1144 пати.


Испрати коментар
„Травијата“ со Ана Дурловски за отворање на 45. Мајски оперски вечери
Отворена постхумна изложба на Нове Франговски
Концерти на Миха Погачник за интеграција во ЕУ
Успешна изведба на „Дениција“ во Брисел
Светскиот ден на книгата и авторското право одбележан во НУБ „Св. Климент Охридски“
„Плакати“ од Михајло Арсовски на изложба во МСУ
Харлан - „Кјубрик најмногу се интересираше за политиката“
Фестивалот на монодрама Битола од 5 до 9 мај
И „Лолита“ на Скопje филм фестивал
Екипата на „Ах, љубов моја“ се поклони во „Милениум“
Светот се' уште е „гладен за книги“
Личната драма „Реквием за госпоѓа Ј“ го отвори 20. Скопски филмски фестивал
Александар Поповски во жири за 62. „Стеријно позорје“
Во Охрид почна снимањето на играниот филм „Дедо и внук“
Во Брисел со „Дениција“
„Европејци“ – на сцените во Тетово и Скопје
МОБ на „Средба на балетски уметници од поранешна Југославија“
Родниот Штип го чествуваше Ацо Шопов
Дела од „Михајлово“ на изложба во Прилеп
„Ах, љубов моја“ премиерно на Скопски фестивал
Предавања на Јордан Плевнеш на Сорбона
Алаѓозовски на меѓународната конференција „Културата меѓу параграфите“

Електронско издание

Денот низ фотографии
 
Најнови вести
23°СкопјеВреме
Облачно
Пет28
Саб22
Нед16
Пон21
Вто23
Сре23
Чет24
Пет22
Саб23
Нед23
НајчитаниНајкоментирани

Зекири: Дел од толпата имаше радиостаници и оружје
Мост излегува од хрватската влада
Даночната реформа на Трамп е осудена на неуспех
     Site Meter   
период од-до
-
Редакција ул. "Васил Ѓоргов" бр.16, четврти кат Тел. 3236 900
Факс. 3236 901
E-mail: contact@utrinski.com.mk
МАРКЕТИНГ